Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: ρευματα...

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

πολυ μελανι χυθηκε σε προηγουμενο νημα σχετικα με τα ups και τα ρευματα..
στην τελευταια εκδηλωση προς το τελος ειχα μια διακοπη λιγα μιλισεκοντ το λαπτοπ ενταξει (λογο μπαταριας ) ο σκληρος οκ ( μπορει και ναχε θεμα αλλα το τραγουδι ηταν φορτωμενο στην μνημη οποτε σχετικα οκ )οι ενισχυτες δεν καταλαβαν τιποτε ( αναμενομενο ) αλλα ο κοντρολερ δαιμονιστηκε!!
μετα ειχαμε αποτυχια asio ( αναμενομενο ) και τελειωσε το θεμα με μια επανεκκινηση του προγραμματος.
το θεμαειναι οτι αυτο δεν μπορει να συμβει σε μια σοβαρη εκδηλωση ειχα ενα αρκετα ακριβο ups το οποιο ομως δεν με δικαιωσε και ο λογος ειναι ( συμφωνα με τον ηλεκτρονικο που μιλησα ) οτι το εν λογω ups δεν ηταν on air οποτε ο ρελες δεν προλαβαινε να δουλεψει σε διακοπες μιλισεκοντ.
και μου συστησε να παρω ενα ups on air το οποιο βεβαια ειναι πολυ ακριβοτερο και σε περιπου 2 χρονια θελει αλλαγμα τις μπαταριες.
βεβαια το θεμα του κοστους με αφηνει παγερα αδιαφορο εφ οσον μιλαμε για ενα εργαλειο που μπορει να σε σωσει
οποτε η ερωτηση που θελω να κανω σε οποιον ξερει ( φαντομ θειο γιωργο νταντ κπλ ) ειναι αν συμφωνουν οτι αυτη ειναι η σωστη λυση ωστε να βαλω πανω σε αυτο το on air ups τον κοντρολερ αντε και τον σκληρο
 

Posted Sun 19 Feb 17 @ 9:12 pm
Κατ' αρχήν σε ευχαριστώ πολύ για την αναφορά σου σε εμένα...

Σε ότι αφορά στο συγκεκριμένο θέμα, καλό θα ήταν να συμβουλευτείς αρχικά το άρθρο στο σύνδεσμο: http://www.apc.com/us/en/faqs/FA157448/

Από κει και πέρα, απλά και συνοπτικά:

1. Πολλοί έχουν την εντύπωση ότι το εκάστοτε UPS είναι ένα και μοναδικό. Λάθος! Υπάρχουν τουλάχιστον 5 διαφορετικοί τύποι UPS, ο καθένας εκ των οποίων εξυπηρετεί και διαφορετικές ανάγκες - εφαρμογές και φυσικά έχει διαφορετική τιμή...

2. Πολλοί έχουν την εντύπωση ότι ένα "καλό" UPS αποτελεί ιδανική λύση, σε ότι αφορά στα όποια "προβλήματα" παροχής ηλεκτρικής ενέργειας προς υπολογιστές, συσκευές ήχου (πλην ενισχυτών), κ.τ.λ.. Λάθος! Το UPS σχεδιάστηκε και σχεδιάζεται κυρίως για Η/Υ, με σκοπό να προσφέρει στον εκάστοτε χρήστη "προστασία" (τρόπον τινά), τον απαραίτητο χρόνο να αποθηκεύσει την όποια εργασία του και να τερματίσει τον όποιο Η/Υ με τον πρέπον τρόπο. Στην περίπτωση (όμως) των συσκευών ήχου, το ορθό προϊόν, το οποίο σχεδιάστηκε και σχεδιάζεται γι αυτό το σκοπό, ονομάζεται: Voltage Regulator / Power Conditioner...

3. Μία (εκ των αρκετών) εταιριών - κατασκευαστών αυτών των συσκευών, είναι η FURMAN (furmanpower.com), η οποία εξειδικεύεται σε αυτού του είδους τις συσκευές, αποκλειστικά για ήχο. Η δε συγκεκριμένες συσκευές, δεν είναι απλοί ρυθμιστές τάσης, αλλά ενσωματώνουν και επιπλέον τεχνολογίες, όπως "φίλτρα" για την εξάλειψη του "θορύβου" ρεύματος, κ.α. Πλην, όμως, το κόστος τους (και ιδίως για όποιον δεν είναι επαγγελματίας), είναι υψηλό ...

4. Εάν, παρ' όλα, ο οποιοσδήποτε επιθυμεί (για τους δικούς του λόγους) να προβεί στην αγορά ενός UPS, τότε η επιλογή τύπου: On-Line UPS (όχι on air) είναι "μονόδρομος". Η βασική διαφορά του συγκεκριμένου τύπου, από τους απλούς (που κυκλοφορούν κατά κόρον στην αγορά), είναι (μπακαλίστικα και για να γίνει απολύτως κατανοητό) ότι: Η μισή ηλεκτρική ενέργεια (στην έξοδο του UPS) προέρχεται απ' ευθείας από το δίκτυο και η άλλη μισή ηλεκτρική ενέργεια από την μπαταρία. Συνεπώς, στην περίπτωση απότομης βύθισης τάσεως ή διακοπής ρεύματος, δεν υφίσταται χρόνος (έστω και απειροελάχιστος), για την εναλλαγή (μέσω transfer switch) τροφοδοσίας εξόδου, από ρεύμα δικτύου σε ρεύμα μπαταρίας (με ότι αυτό θετικότατα συνεπάγεται).

5. Τα "επώνυμα" (π.χ. APC) On-Line UPS δεν είναι φθηνά (σε αντίθεση με τα "απλά", ίδιων πάντα χαρακτηριστικών). Πέραν αυτού του γεγονότος, "απαιτούν" (όπως όλα τα UPS) και αντικατάσταση μπαταριών ανά σύντομα (σχετικά) χρονικά διαστήματα, το κόστος των οποίων επίσης δεν είναι χαμηλό.

Εν κατακλείδι, τουλάχιστον εγώ προσωπικά και ιδίως εάν ήμουν επαγγελματίας του χώρου (audio & video), θα προτιμούσα (στα ίδια περίπου χρήματα) να προμηθευτώ ένα Voltage Regulator / Power Conditioner, παρά ένα On-Line UPS ;-)
 

Posted Sun 19 Feb 17 @ 11:07 pm
ναι θειε ον λαιν ηθελα να πω απλα δεν θυμομουν πως μου το ειπε θυμομουν το ον και απο κει και περα αυτοσχεδιασα χαχαχα
το θεμα ομως ειναι απ οτι λιγο διαβασα για το Voltage Regulator / Power Conditioner ( και διορθωσε με αν κανω λαθος ) οτι σε μια δεδομενη διακοπη ρευματος ας πουμε ενος δευτερολεπτου ( σηνηθες και αυτο ) και παλι δεν θα εχω ρευμα γιατι ΔΕΝ ειναι ups
και παλι το λεω με επιφυλαξη αν κανω λαθος φωτισε με ευχαριστω
 

Posted Mon 20 Feb 17 @ 7:11 am
Καλά κατάλαβες... Μιλάμε για δύο διαφορετικά προϊόντα που το ένα αλληλοσυμπληρώνει το άλλο.
Επειδή τα On-Line UPS είναι και ακριβά και φθείρονται γρήγορα, ένας καλύτερος συνδυασμός (και με βάση και το πόσα Watt χρειαζόμαστε) είναι η χρήση Line Interactive UPS και σταθεροποιητή.
Βάζεις τον σταθεροποιητή μετά το UPS και πριν τις συσκευές σου και είσαι καλυμμένος για το 99,99% των περιπτώσεων.

http://www.apc.com/us/en/faqs/FA157448/

(Ναι, τα Line Interactive UPS έχουν δυνατότητα Power Regulation, αλλά ένα dedicated power regulator κάνει σαφώς καλύτερη δουλειά)
 

Posted Mon 20 Feb 17 @ 10:35 am
σαφως και οσο περισσότερες προφυλαξεις παιρνεις ειναι καλυτερα αλλα εμενα δεν με ενδιαφερει τοσο ο σταθεροποιητης ο οποιος ναι μεν σε προστατευει απο ενδεχομενη πτωση τασης αλλα πιο πολυ θελω να καλυψω το θεμα των στιγμιαιων διακοπων ( γιατι αν εχουμε μεγαλη διακοπη θα κλεισουν ενισχυτες φωτα κτλ ) οποτε και για να μην κουβαλαμε επιπλεον πραγματα νομιζω οτι ενα καλης ποιοτητας ον λαιν ups θα ειμαι οκ ειναι ετσι?
 

Posted Mon 20 Feb 17 @ 11:34 am
kokkinoskoufitsos wrote :
ναι θειε ον λαιν ηθελα να πω απλα δεν θυμομουν πως μου το ειπε θυμομουν το ον και απο κει και περα αυτοσχεδιασα χαχαχα
το θεμα ομως ειναι απ οτι λιγο διαβασα για το Voltage Regulator / Power Conditioner ( και διορθωσε με αν κανω λαθος ) οτι σε μια δεδομενη διακοπη ρευματος ας πουμε ενος δευτερολεπτου ( σηνηθες και αυτο ) και παλι δεν θα εχω ρευμα γιατι ΔΕΝ ειναι ups και παλι το λεω με επιφυλαξη αν κανω λαθος φωτισε με ευχαριστω

Δεν κάνεις λάθος, αλλά σε αυτή την περίπτωση πλέον το όλο θέμα επιλογής είναι καθαρά στην δική σου κρίση. Τι εννοώ:
Σε μία "βύθιση" ή διακοπή ρεύματος, διάρκειας 1sec και άνω (η οποία θα γίνει απ' όλους αντιληπτή), θα "πέσουν" όλα (πλην του laptop). Οπότε, κατά την επαναφορά όλων, δεν σε πειράζει το όποιο χρονικό "κενό" δημιουργηθεί (και κανένας δεν θα σε κατηγορήσει). Όσο για τον controller, θα είναι η ίδια περίπτωση με το εάν τον ανοίξεις / κλείσεις (power on/off) γρήγορα, οπότε δεν θα αρχίσει τα "κουλά". Γι αυτό ακριβώς το λόγο και ανέφερα ως καλύτερη και ταυτόχρονα οικονομική (τρόπον τινά) λύση, ένα εξειδικευμένο για ήχο Voltage Regulator / Power Conditioner.

Απο κει και πέρα, σαφέστατα και η πρόταση του Phantom είναι λίαν αξιόλογη και εναλλακτικές υπάρχουν, αρκεί ο οποιοσδήποτε να έχει όρεξη να δαπανά και να κουβαλάει :-)

kokkinoskoufitsos wrote :
σαφως και οσο περισσότερες προφυλαξεις παιρνεις ειναι καλυτερα αλλα εμενα δεν με ενδιαφερει τοσο ο σταθεροποιητης ο οποιος ναι μεν σε προστατευει απο ενδεχομενη πτωση τασης αλλα πιο πολυ θελω να καλυψω το θεμα των στιγμιαιων διακοπων ( γιατι αν εχουμε μεγαλη διακοπη θα κλεισουν ενισχυτες φωτα κτλ ) οποτε και για να μην κουβαλαμε επιπλεον πραγματα νομιζω οτι ενα καλης ποιοτητας ον λαιν ups θα ειμαι οκ ειναι ετσι?

Κοίτα, στιγμιαία (msec) διακοπή δεν υπάρχει! Υπάρχει στιγμιαία βύθιση τάσεως και επαναφορά της. Σε αυτή την περίπτωση, ένα Voltage Regulator / Power Conditioner σε "καλύπτει". Εάν η βύθιση δεν είναι στιγμιαία, αλλά παρατεταμένη, τότε και να "σώσεις" Controller κ.τ.λ., δεν "σώζεις" τους ενισχυτές, οι οποίοι εάν παίζουν "γκάζια", δεν διαθέτουν στιβαρά τροφοδοτικά και δεν τους κλείσεις άμεσα, θα τους πάρεις στα χέρια...

Anyway, κατά την γνώμη μου ξεκίνησε την έρευνα αγοράς σου από την σειρά Smart On-Line UPS της APC, δες και το κόστος των μπαταριών και από κει και πέρα βλέπεις πως θα κινηθείς και τι τελικά θα πράξεις...
 

Posted Mon 20 Feb 17 @ 12:19 pm
kokkinoskoufitsos wrote :
σαφως και οσο περισσότερες προφυλαξεις παιρνεις ειναι καλυτερα αλλα εμενα δεν με ενδιαφερει τοσο ο σταθεροποιητης ο οποιος ναι μεν σε προστατευει απο ενδεχομενη πτωση τασης αλλα πιο πολυ θελω να καλυψω το θεμα των στιγμιαιων διακοπων ( γιατι αν εχουμε μεγαλη διακοπη θα κλεισουν ενισχυτες φωτα κτλ ) οποτε και για να μην κουβαλαμε επιπλεον πραγματα νομιζω οτι ενα καλης ποιοτητας ον λαιν ups θα ειμαι οκ ειναι ετσι?


Ενδεχόμενη πτώση τάσης σε μερικούς controllers μπορεί να επιφέρει αποτελέσματα όπως "κουμπιά να πατιούνται μόνα τους" (το έχω δει να συμβαίνει στην SX και SX2, και μπορώ να το αναπαράγω)
Επίσης ο σταθεροποιητής τάσης προστατεύει ΚΑΙ προς τα πάνω (υπερτάσεις) ή οποίες είναι και υπεύθυνες για το "κάψιμο" ηλεκτρονικών συσκευών και ειδικά κατά την επαναφορά του ρεύματος μετά την διακοπή.

Αν είσαι διατεθειμένος να δώσεις 600-700 ευρώ για on-line UPS τότε ίσως και να μην χρειάζεσαι τον σταθεροποιητή...
http://www.skroutz.gr/c/41/ups/m/431/APC.html?page=3
Το πιο φθηνό είναι αυτό:
http://www.skroutz.gr/s/57783/APC-Smart-UPS-RT-1000VA-230V.html
Και επειδή έχω ένα τέτοιο για τον Web Server του γραφείου, το βάρος του μαζί με τις μπαταρίες είναι περίπου 30 κιλά!!!
Και θέλει αλλαγή στις μπαταρίες κάθε 2 με 3 χρόνια: Κόστος περίπου 250-300 ευρώ...

Σαφώς ένα Line Interactive:
http://www.skroutz.gr/s/293934/APC-Power-Saving-Back-UPS-Pro-550.html
Με ένα σταθεροποιητή:
http://www.skroutz.gr/s/58063/APC-LE600I-600VA.html

Και πιο οικονομική λύση είναι και πιο βολική και πιο ελαφριά!!!
 

Posted Mon 20 Feb 17 @ 12:38 pm
εντελως τυχαια μουρθε φλασια και θυμηθηκα οτι το 2013 που ειχαμε κανει ενα προγραμμα εσπα μαζι με μηχανογραφηση ειχαμε παρει και ups το οποιο δεν χρησιμοποιησα ποτε και ηταν ακομα στο κουτι του το βρηκα στην αποθηκη οποτε φαντομ πιστευεις οτι αυτο ( επειδη ηδη το εχω )μαζι με τον σταθεροποιητη που μου προτεινεις θα ειμαι οκ?( τουλαχιστον για τις περισσοτερες περιπτωσεις)
τελικα δεν μπορω να ανεβασω εικονα αλλα στην περιγραφη λεει αυτο
Διασφαλίστε αποτελεσματικά την προστασία των δεδομένων σας από τις διακυμάνσεις και την πτώση της τάσης του δικτύου σας με το Bitmore Line UPS 650VA.

To συγκεκριμένο μοντέλο ανήκει στην σειρά Line Interactive και προσφέρει πλήρη προστασία για τον υπολογιστή, από επικίνδυνες αυξομειώσεις τάσης, συσκοτίσεις και κεραυνούς.

Διαθέτει 2 υποδοχές σούκο και 2 υποδοχές για προστασία του τηλεφωνικού σήματος. Στην πρόσοψη υπάρχει φωτεινή ένδειξη LED που ενημερώνει για την κατάσταση του UPS και σύνδεση usb.
 

Posted Mon 20 Feb 17 @ 7:20 pm
κοιτα να δεις στην αποθηκη βρηκα και αυτο
http://www.skroutz.gr/s/7859105/Solter-Solter-V-230.html
το ειχα παρει για την γεννητρια αλλα δεν το δουλεψα ποτε θα μπορουσα πιστευεις φαντομ μιας και τα εχω να κανω ενα καλο αποτελεσμα με αυτα η να παρω καινουρια?
 

Posted Mon 20 Feb 17 @ 7:44 pm
Ο σταθεροποιητής δεν παθαίνει τίποτα.
Για το UPS όμως κάνε ένα τέστ. Γιατί 4 χρονών μπαταρίες μπορεί και να έχουν "πέσει" μπορεί και όχι...

Υ.Γ.: Όταν λέω τέστ εννοώ οτι με το "αναμενόμενο" φορτίο οι μπαταρίες κρατάνε 3-4 λεπτά.
Γιατί μου έχει τύχει σε UPS τα διαγνωστικά LED να τα δείχνουν όλα εντάξει, αλλά στην πράξη όταν το χρειάστηκα οι μπαταρίες του δεν κράτησαν ούτε δέκα δευτερόλεπτα!
 

Posted Mon 20 Feb 17 @ 10:23 pm
εννοεται θα καω τεστ θα στησω το στστημα και θα κανω διακοπες ρευματος πτση τασης κλτ.
τελικα εγω δεν εχω αοθηκη το βαλιτσακ του σπορτ μπιλλυ εχω χαχα
οι μπαταριες λογικα εφ οσον δεν μπηκαν ποτε σε ρευμα πρεπει να ειναι οκ
 

Posted Tue 21 Feb 17 @ 6:59 am
kokkinoskoufitsos wrote :
οι μπαταριες λογικα εφ οσον δεν μπηκαν ποτε σε ρευμα πρεπει να ειναι οκ

Όχι, μην το βλέπεις έτσι.
Οι μπαταρίες είτε ξηρού είτε υγρού τύπου (αλλά σφραγισμένες) έχουν μέσα χημικά στοιχεία που με την πάροδο του χρόνου φθείρονται και λήγουν.
Ειδικά οι μπαταρίες ξηρού τύπου έχουν ημερομηνία λήξης και μετά τη λήξη τους η απόδοση τους πέφτει κάτω από το 20% της αρχικής.
Οπότε κάνε καλές δοκιμές και γενικά να δοκιμάζεις το UPS μια φορά κάθε 1-2 μήνες.

 

Posted Tue 21 Feb 17 @ 10:36 am
αν βοηθαει.. να αναφερω και εγω οτι χρισημοποιω εδω και 6-7 χρονια ups tele line interactive αυτο με την οθονη 650 vamp.με αμετρητες διακοπες ρευματος (βλεπε αξιοπιστια δεη)στο στουντιο μου και εξω σε παρα πολλες εκδηλωσεις χωρις κανενα προβλημα..του εχω μονιμα επανω 2 laptop εναν djm900 εναν ev dc one η ενα ashly 3.6 και ενα moτυ..ποτε δεν ειχα διακοπη..απο το ups πραγματικα απιστευτα γρηγορο για τοσο φθηνο μηχανημα..ενοειται οτι εχω και αλλα τεσσερα ups μεγαλυτερα.αλλα το μικρο ειναι φορητο..
 

Posted Thu 23 Feb 17 @ 5:42 pm
μετα την καθαρη δευτερα οπου και θα εχω λιγο χρονο θα τεσταρω οσο μπορω το συστηματακι αυτο ( ups+σταθεροποιητη) και θα αναφερω εντυπωσεις ωστε να βοηθηθεί και οποιος εχει παρομοιο προβλημα
 

Posted Thu 23 Feb 17 @ 7:50 pm
PhantomDeejay wrote :
Καλά κατάλαβες... Μιλάμε για δύο διαφορετικά προϊόντα που το ένα αλληλοσυμπληρώνει το άλλο.
Επειδή τα On-Line UPS είναι και ακριβά και φθείρονται γρήγορα, ένας καλύτερος συνδυασμός (και με βάση και το πόσα Watt χρειαζόμαστε) είναι η χρήση Line Interactive UPS και σταθεροποιητή.
Βάζεις τον σταθεροποιητή μετά το UPS και πριν τις συσκευές σου και είσαι καλυμμένος για το 99,99% των περιπτώσεων.

http://www.apc.com/us/en/faqs/FA157448/

(Ναι, τα Line Interactive UPS έχουν δυνατότητα Power Regulation, αλλά ένα dedicated power regulator κάνει σαφώς καλύτερη δουλειά)


γιωργο μια ερωτηση μου ειπες οτι το regulator παει μετα το ups αλλα μηπως πρεπει να παει πριν το ups? με την λογικη οτι αν κοψει το voltage να σε υποστηριξει το ups γιατι αν ειναι οπως λες υπαρχει και παλι κίνδυνος διακοπης ( να κοψει το voltage kai to ups να ειναι πριν απο αυτο ) εσυ τι λες για αυτο?
 

Posted Sun 18 Jun 17 @ 11:45 am
Το regulator το θέλουμε ΜΕΤΑ το UPS ώστε να εξομαλύνει και την μικρή βύθιση που προκαλείται από το UPS (δηλαδή το χρόνο που χρειάζεται το UPS να περάσει από stand-by σε τροφοδοσία ρεύματος)
Σε αυτή την περίπτωση ο σταθεροποιητής δεν προστατεύει μεν το UPS από υπερτάσεις, αλλά ένα καλό UPS έχει προστασία υπέρτασης built-in.

Θυμήσου οτι σκοπός μας είναι να κρατήσουμε το ρεύμα όσο γίνεται πιο ομαλό. Με το regulator πριν το UPS δεν γλυτώνεις την μικρο-βύθιση την ώρα που κόβεται το ρεύμα και το Ups αρχίζει να τροφοδοτεί το κύκλωμα.

Με την διάταξη UPS->Regulator->PC/Controller μετά από μια διακοπή / ανωμαλία ρεύματος είσαι σε θέση να συνεχίσεις να παίζεις μόλις πάρουν ρεύμα ξανά οι ενισχυτές χωρίς να χρειαστείς επανεκκινήσεις κτλ.
Στην αντίθετη περίπτωση μπορεί σε μια βύθιση ρεύματος να είσαι προστατευμένος, αλλά σε μια διακοπή 5 δευτερολέπτων θα χρειαστεί να κάνεις power cycle τον controller
 

Posted Mon 19 Jun 17 @ 8:05 am


(Old topics and forums are automatically closed)