Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Hercules Dj Console Mk2 + Ηχεια (Προβλημα) - Page: 1

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

καλημερα στην παρεα
αντιμετωπιζω το εξης προβλημα

εχω 1 κονσολα hercules dj console mk2 και 2 ηχεια BEHRINGER: B1520 PRO τα οποια τα συνδεω στον ενισχυτη BEHRINGER: EUROPOWER EP2500.

Εχοντας χρησιμοποιησει το παραπανω setup σε 2-3 party εχω το εξης προβλημα.
Παιζουν κανονικα και τα 2 ηχεια ΑΛΛΑ μετα απο καποια ωρα (Μετα απο 1 ωρα λειτουργιας των ηχειων) τοτε το ενα ηχειο δεν κανει καλη επαφη (ναι , δεν ειναι και ο καλυτερος ορος για να το θεσω) , δοκιμαζω μηπως εχει προβλημα το καλωδιο αλλα τιποτα , δοκιμαζω μηπως δεν εχει κουμπωσει καλα στον ενισχυτη , δοκιμαζω μηπως δεν εχουν συνδεθει καλα τα καλωδια στον hercules παλι τιποτα , τελος δοκιμαζω να τα βαλω στο master 1/2 αλλα και στο 3/4 παλι τα ιδια ,

Στην ουσια ειναι σαν να λειτουργει το ενα απο τα δυο ηχεια και το αλλο ειναι νεκρο , με λιγα λογια για να δουλεψει πρεπει να ειναι καποιος πανω απ'το ηχειο και να 'κραταει' το καλωδιο για να κανει καλη επαφη ,
παντως αλλαξα το καλωδιο οπως σας ειπα , σε περιπτωση που ειναι το προβλημα αλλα τα ιδια ,
Μηπως ειναι προβλημα του hercules;
το λεω αυτο διοτι ισως να μην στελνει και το καλυτερο ποιοτικα σημα και να δημιουργειται εκει το προβλημα , με οτι αλλο μικτη και να ειχα παιξει δεν ειχα ποτε τετοιο προβλημα ,

1)ειχε ποτε καποιος τετοιο προβλημα με το κομματι του ηχου;
μπορει να μου εξηγησει ποιος ο λογος του παραπανω προβληματος

2)εχει καποιος να μου προτεινει καποιον ενισχυτη (οικονομικο) για να 'οδηγησω' τα παραπανω ηχεια; (BEHRINGER: B1520 PRO)
μηπως τελικα το προβλημα ειναι στον ενισχυτη;

ευχαριστω
 

Posted Sun 11 Dec 11 @ 3:28 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
ComputerGuy wrote :
καλημερα στην παρεα
αντιμετωπιζω το εξης προβλημα

...
Στην ουσια ειναι σαν να λειτουργει το ενα απο τα δυο ηχεια και το αλλο ειναι νεκρο , με λιγα λογια για να δουλεψει πρεπει να ειναι καποιος πανω απ'το ηχειο και να 'κραταει' το καλωδιο για να κανει καλη επαφη ,
παντως αλλαξα το καλωδιο οπως σας ειπα , σε περιπτωση που ειναι το προβλημα αλλα τα ιδια ,
Μηπως ειναι προβλημα του hercules;

afoy les oti an krataei kapios to kalwdio doylebei einai 8ema epafis

 

Posted Sun 11 Dec 11 @ 3:49 am
ειναι περιεργο να το εξηγησω αλλα δεν ειμαι σιγουρος , αλλα μαλλον δεν ειναι αυτο το προβλημα ,
επειδη δεν ειναι μονο αυτο το θεμα , και τελικα καταληγει να χρησιμοποιειται μονο το ενα ηχειο,

παντως δεν με προβληματιζει τοσο αυτο αυτη τη στιγμη αλλα το θεμα του ενισχυτη.


κατι ακομα , τα ξερεις τα ηχεια;
τι ενισχυτη θα μου προτεινες για τα συγκεκριμενα ηχεια;
(σχετικα low budget)
 

Posted Sun 11 Dec 11 @ 4:12 am
ama les oti alakses ta kalodia kai sinexizei to provlima, koitakse mipos iparxei provlima sto thiliko visma pou einai pano sto ixeio...
 

Posted Sun 11 Dec 11 @ 9:37 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
loipon prepei na entopiseis to komati poy prokali to sfalma ayto!!!
gia na doyme ti exoyme!
1)vdj (soft)
2) hercules
2)kalodio controler- enisxith
3)enisxhths
4)kalodio enisxith - hxio
5) hxio

ksekinontas apo kato (5) pros ta pano apoklioyme ena ena kai entopizoyme poy einaito problima!!
gia paradigma gia to hxio to alazoyme me to allo hxio kai blepoyme an to problima metaferete sto allo kanali (an nai tote to problima einai sto hxio)
an eksakoloy8ei na hparxei sto idio kanali synexeizoyme sto epomeno
k.o.k
 

Posted Sun 11 Dec 11 @ 10:11 am
Με όλα αυτά που λες δύο μπορεί να είναι τα προβλήματα σου:

1) Το ηχείο
2) Ο ενισχυτής

Για να καταλάβεις τι φταίει κάνε τις παρακάτω δοκιμές:
1. Μάρκαρε με κάποιο τρόπο τα δύο ηχεία. Για παράδειγμα κόλλησε ένα κομμάτι μονωτική ταινία σε ένα απο τα δύο ηχεία. Αυτό θα είναι το ηχείο Α, και το άλλο το ηχείο Β.
2. Σύνδεσε τα ηχεία με τον εξής τρόπο: Κανάλι 1 = ηχείο Α, Κανάλι 2 = ηχείο Β.
3. Παίξε μέχρι το ηχείο να παρουσιάσει πρόβλημα.
4. Σημείωσε ποιο ηχείο απο τα δύο έχει το πρόβλημα (πχ Β)
5. Κλείσε τον ενισχυτή και άστο να κρυώσει για τουλάχιστον 2 ώρες
6. Άλλαξε τις συνδέσεις των ηχείων ώστε τώρα να έχεις Κανάλι 1 = ηχείο Β, Κανάλι 2 = ηχείο Α.
7. Ξαναπαίξε μέχρι το ηχείο να παρουσιάσει πρόβλημα.

Αν το ηχείο που παρουσιάζει πρόβλημα και την δεύτερη φορά είναι το ίδιο, τότε έχει πρόβλημα το ηχείο.
Αν το ηχείο που παρουσιάσει πρόβλημα την δεύτερη φορά είναι διαφορετικό απο την πρώτη τότε φταίει ο ενισχυτής.

Αν φταίει το ηχείο τότε υπάρχουν τα εξής ενδεχόμενα:
Α. Να φταίει το βύσμα πάνω στο σασί του ηχείου.
Β. Να φταίει κάποιο εσωτερικό εξάρτημα του ηχείου (όπως το crossover)

Στην πρώτη περίπτωση αν ανοίξεις το πάνελ του ηχείου και κάνεις ένα έλεγχο των κολλήσεων / συνδέσεων του ηχείου θα πρέπει να εντοπίσεις το πρόβλημα.
Στην δεύτερη περίπτωση το πρόβλημα μπορεί να είναι πολύ πιο δύσκολο να το εντοπίσεις. Για παράδειγμα αν το crossover του ηχείου είναι "αρπαγμένο" τότε απο μόνος σου δεν υπάρχει περίπτωση να το καταλάβεις. Αλλά αν το crossover είναι π.χ. "αρπαγμένο" υπάρχει η περίπτωση το ηχείο να παρουσιάζει έντονη παραμόρφωση ή ακόμα και μικρο-βραχυκυκλώματα. Έτσι υπερθερμαίνεται το αντίστοιχο κανάλι του ενισχυτή και κλείνει για προστασία. Οπότε σ' αυτή την περίπτωση θα πρέπει το ηχείο να το κοιτάξει κάποιος τεχνικός!

Τώρα αν φταίει ο ενισχυτής δεν μπορείς να κάνεις κάτι απο μόνος σου. Θα πρέπει να τον πας σε κάποιο τεχνικό να δει τι φταίει...

Υ.Γ.:
Έχω γράψει πολλές φορές οτι ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν κουμπώνουμε απ' ευθείας ένα controller / κάρτα ήχου πάνω σε ένα τελικό ενισχυτή... Δεν έχουμε κανένα (μα κανένα) τρόπο να ελέγξουμε το σήμα και την παραμόρφωση!!!
 

Posted Sun 11 Dec 11 @ 4:41 pm
ευχαριστω παιδια και καλη βδομαδα
θα τα κοιταξω μεσα στη βδομαδα μηπως εντοπισω το προβλημα και θα σας ενημερωσω.
(μαλλον ειναι στον ενισχυτη , γιατι ειναι πολυ μεταχειρισμενος , και ο κατοχος του μου ειχε πει οτι ειχε κατι θεματα ).

2 τελευταιες ερωτησεις ,
1)φαντομ , οταν λες να μην κουμπωνουμε ΠΟΤΕ καρτα ηχου πανω σε τελικο ενισχυτη δηλαδη εννοεις να περναει απο κονσολα ή απο crossover;;
Το crossover ειναι must για ενα p.a. set δηλαδη;

2)ποια η γνωμη σας για τα αυτοενισχυομενα ηχεια;
το σιγουρο ειναι πως ειναι πιο ανετα στο κουβαλημα αλλα και στο οτι το καθε ηχειο ειναι 'σχεδιασμενο' για τον καταλληλο ενισχυτη τους,
ΑΛΛΑ το προβλημα ειναι πως αν χαλασει , καει κλπ η ζημια ειναι σιγουρα πιο μεγαλη

δεν ξερω γιατι , αλλα τωρα τελευταια ακουω πολλους που τα προτιμανε
Ποια η γνωμη σας για το αυτοενισχυομενο ηχειο behringer b212d ;;
To εχει δοκιμασει κανεις;


 

Posted Mon 12 Dec 11 @ 3:03 am
1) Μην συγχέεις τις κονσόλες (μίκτες) με τα crossovers (παθητικά ή ενεργητικά). Εννοώ οτι πρέπει πάντα ο ήχος να περνάει απο μία συσκεύη τύπου μίκτη που Α) να λειτουργεί αυτόνομα, Β) να παρέχει ρυθμιστικό ελέγχου της κεντρικής έντασης και Γ) να παρέχει δυνατότητα μέτρησης της στάθμης του σήματος εξόδου.

2) Η "διαμάχη" μεταξύ αυτοενισχυόμενων και παθητικών ηχείων δεν έχει ουσιαστικό λόγο ύπαρξης εδώ και κάποια χρόνια. Όλα εξαρτώνται απο το για ποια εφαρμογή χρειάζεσαι τα ηχεία. Αν τα θες για mobile events τότε τα αυτοενισχυόμενα είναι μονόδρομος. Αν τα θέλεις για μόνιμη εγκατάσταση πας σε παθητικά.
ComputerGuy wrote :

ΑΛΛΑ το προβλημα ειναι πως αν χαλασει , καει κλπ η ζημια ειναι σιγουρα πιο μεγαλη

Λάθος... Η ζημιά θα είναι λίγο πολύ η ίδια, μπορεί και μικρότερη! Και εξηγώ:
Σε ένα αυτοενισχυόμενο ηχείο είναι πολύ δύσκολο να κάψεις τον ενισχυτή τους. Αν καταφέρεις να κάψεις κάτι αυτό θα είναι ή το εσωτερικό crossover ή κάποιο μεγάφωνο. Αυτό για να το "πετύχεις" το ηχείο θα πρέπει να παίζει για πολύ ώρα με πολλή παραμόρφωση... Αλλά ακόμα κι αν καταφέρεις να κάψεις την κόρνα π.χ. το κοστολόγιο αντικατάστασης της θα είναι ίδιο μ' αυτό ενός παθητικού ηχείου. Γενικά τα αυτοενισχυόμενα ηχεία "καίγονται" δύσκολα και μόνο απο τρομερή παραμόρφωση καθώς όπως είπες κι εσύ ο ενισχυτής τους είναι σχεδιασμένος για να "κουμπώνει γάντι" πάνω στο ηχείο.
Το μόνο μειονέκτημα τους είναι οτι αν χρειάζεσαι μεγάλη ισχύ απο λίγα ηχεία (δηλαδή χρειάζεσαι ηχεία μεγάλα σε ισχύ) τότε είναι αρκετά ακριβά!
 

Posted Mon 12 Dec 11 @ 7:06 am
οκ σε ευχαριστω
2 τελευταια αποριες

1) οσον αφορα το crossover (π.χ. ενα οικονομικο το οποιο βρηκα ειναι το BEHRINGER CX2310).
(κοστολογειται στα 66 ευρω στον thomann)

Το θεωρεις το crossover απαραιτητο σε ενα ηχοσυστημα για Mobile dj's ;
Μιλαμε για παρτυ σε εσωτερικους χωρους - σπιτια , σχολεια κλπ , χωρις πολλες απαιτησεις.
Μπορω να το αποφυγω για τωρα ;
ή ειναι απολυτως χρησιμο;

2)τα ηχεια BEHRINGER EUROLIVE B215D τα γνωριζεις;
ποια η γνωμη σου για τα συγκεκριμενα αυτοενισχυομενα ηχεια
Οσον αφορα τα watt , μου ειναι αρκετα , το μονο το οποιο με προβληματιζει ειναι πως δεν τα εχω ακουσει ποτε μου και δεν τα εχω βρει Ελλαδα για να τα ακουσω,
παρα μονο οτι εχω διαβασει στο νετ απο reviews κλπ

τι εχεις να πεις για αυτα τα ηχεια;
κοστολογουνται στα 510 ευρω το σετ στο thomann
πως σου φενονται για τα χρηματα τους;

παντως απο behringer ηχεια εχω αρκετα καλη εντυπωση , 100% value for money.
 

Posted Mon 12 Dec 11 @ 7:47 am
Θα σου απαντήσω μόνο για το crossover. ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ crossover! Crossover θα χρειαζόσουν μόνο σε σταθερή εγκατάσταση, η φορητό σύστημα υψηλής απόδοσης και ποιότητας ήχου. Εδώ χωρίς παρεξήγηση θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ πότε και γιατί χρησιμοποιούμε ένα crossover. Δεν σε ρωτάω αν ξέρεις τι κάνει στην θεωρία, αλλά στην πράξη! Απο την στιγμή που δεν έχεις sub και απο την στιγμή που τα ηχεία σου (εν δυνάμει δορυφόροι) είναι entry level, η χρήση crossover είναι και περριτή και υπερβολική!

Υ.Γ.:
Εάν έχεις απορίες για τα crossover πες μου για να σου αναλύσω την χρήση τους (και κατά συνέπεια την χρησιμότητα τους)
 

Posted Mon 12 Dec 11 @ 9:12 am
οκ καταλαβα

οχι μωρε δεν 'καιγομαι' να μαθω για το crossover
σε ευχαριστω παντως

Οσον αφορα τα ηχεια γνωριζει κανεις το συγκεκριμενο ηχειο της Behringer;
ποια η γνωμη σας;
 

Posted Mon 12 Dec 11 @ 1:15 pm
alexmakPRO InfinityMember since 2009
exo autoenisxizomena ixia k eimai apolita ikanopiimenos.. den kegode katholou eukola opos eipe k o phantom k episeis ta behringer b15D ta exoun polla magazia se ekthesi stin athina.. ena magazi otan pou ta eixe otan epsaxna ego itan to http://www.voltageonline.gr/ .. alla epidi exo kero pou ta pira ta ixia parton ena til k rotaton an ta exei.. kai genika psaxe sto net k perne til kai rota an ginete na ta akouseis..
 

Posted Mon 12 Dec 11 @ 1:48 pm
σε ευχαριστω πολυ αλεξ
θα ερθω σε επικοινωνια μαζι του για να τα ακουσω

αν επιτρεπεται , εσυ οταν εψαχνες για αυτο ενισχυομενα ηχεια πια επελεξες;

τελος , πια η γνωμη σου για την behringer σαν εταιρια στο χωρο των ηχειων;
ειναι η 'ιδια' με αυτη (σε κατασκευη κλπ) με τις κονσολες και τα ακουστικα της;
(ελπιζω πως οχι...)

καλο βραδυ
 

Posted Mon 12 Dec 11 @ 2:27 pm
Γενικά η behringer σαν εταιρεία κατασκευάζει κυρίως entry-level εξοπλισμό. Αυτό στο λέω για να μην έχεις μεγάλες προσδοκίες!

Edit:
Τα behringer που θες είναι αυτά; http://www.artsound.gr/catalog/product_info.php?cPath=283_119_282&products_id=17092

Ξέρω οτι ξεφεύγει στην τιμή, αλλά αν θες κάτι καλό σε οσο το δυνατόν χαμηλώτερη τιμή κοίτα κι αυτά:
http://www.artsound.gr/catalog/product_info.php?cPath=283_119_282&products_id=20678
http://www.artsound.gr/catalog/product_info.php?cPath=283_119_282&products_id=1676
 

Posted Mon 12 Dec 11 @ 3:11 pm
alexmakPRO InfinityMember since 2009
ego pira ta mackie TH15A.. ta behringer se edasi einai pio dinata apo ta mackie (toulaxiston etsi ipostirizoune poloi) alla se piotita ixou eimai poli ikanopiimenos kai to mono provlima pou exo einai oti kanei kati san paremvoles kati fisimata apo mona tous xoris na pezo mousiki apla na ta exo ON.. alla an pezeis dinata dn akougete tpt... Giorgo an mporeis voithiseme se auto to provlima pou exo.. (me pm gia na mn xalame k to thread)
 

Posted Mon 12 Dec 11 @ 3:24 pm
Πολλοί συγχέουν το δυνατό με το ποιοτικό. Το έχουμε πει πολλές φορές αυτό!
Για το πρόβλημα σου ξεκίνα ένα νέο νήμα ώστε να μπορούν να βοηθήσουν κι άλλοι, αλλά και για να μπορούν να δουν όλοι τη λύση όταν βρεθεί!
 

Posted Mon 12 Dec 11 @ 3:40 pm
φαντομ 2 ακομα αποριες
1) τα 15" machie
(MACKIE THUMP TH-15A)
πιστευεις πως καλυπτουν εναν εσωτερικο χωρο <100 τ.μ. με περιπου 100 - ισως και Περισσοτερα - ατομα; (π.χ. σχολικο παρτυ).

2)ειχες αναφερει παλιοτερα στο φορουμ πληροφοριες για τα watt κλπ για τα ηχεια ,
εχεις καποιο λινκ για να τα διαβασω μηπως βγαλω ακρη
ή ακομα καλυτερα θα με εξυπηρετουσε αν με βοηθαγες ή οποιος μπορει τελος παντων εξηγωντας μου σχετικα περι του MACKIE THUMP TH-15A σε σχεση με το 15" ηχειο της behringer b215d για να καταφερω να κανω τη σωστη επιλογη;

πιο θα επελεγες εσυ και ΓΙΑΤΙ;;;
(το θεμα ποιοτητα στον ηχο πιστευω πως δεν υφισταται κατα τη γνωμη μου , μιας και αναφερομαστε σε mp3).

αυτα ,
πολλες αποριες ως τωρα..
το ξερω πως σας κουρασα!
και συγνωμη γι'αυτο
 

Posted Mon 12 Dec 11 @ 4:06 pm
1) Αν ο χώρος είναι μικρός (δηλαδή όπως είπες κάτω απο 100 τ.μ.) ναι. Σχολικό πάρτι όμως με 300-500 άτομα σε ένα γυμναστήριο/αμφιθέατρο 300+ τ.μ. δεν πρόκειται να καλύψουν ούτε αυτά ούτε τα Behringer.

2) ΔΕΣ ΕΔΩ ΚΙ ΕΔΩ

3) ΕΓΩ μεταξύ των δύο θα αγόραζα τα Mackie, και γι αυτό και σου τα πρότεινα να τους ρίξεις μια ματιά. Οι λόγοι είναι πολλοί, αλλά κυρίως η αξιοπιστία και η αντοχή των μηχανημάτων. Πριν συνεχίσω θα ήθελα να σου πω οτι το γεγονός οτι παίζουμε mp3 δεν σημαίνει οτι δεν τίθεται θέμα ποιότητας στον ήχο μας. Ίσα - ίσα, είναι που είναι "μάπα" το υλικό μας, αν είναι και τα ηχεία "μάπα" το αποτέλεσμα θα είναι πολλαπλάσια χειρότερο!!! Τώρα όπως σου είπα η Behringer είναι εταιρεία Entry-Level. Τα προϊόντα της είναι καλά για ερασιτέχνες και για καταστάσεις που γενικότερα τα μηχανήματα δεν θα υποστούν μεγάλη ταλαιπωρία. Αν όμως μιλάμε για επαγγελματική χρήση (έστω και στο σύντομο μέλλον) πολύ γρήγορα ΔΕΝ θα σε καλύπτουν και θα αρχίσουν να παρουσιάζουν τις αδυναμίες τους...

Θα σου πω μια "άσχετη" ιστορία:
Πριν απο 1 χρόνο κάναμε ανακαίνιση σε ένα μαγαζί που εργαζόμουν. Λόγω οικονομικής κρίσης πολύ απ' την δουλειά έγινε με προσωπική εργασία. Στην ανακαίνιση είχαμε και χρησιμοποιούσαμε δύο βιδολόγους. Ένα "κινέζικο" των 30-40 ευρώ και ένα Bosch των 150 ευρώ. Στα "χαρτιά" ο κινέζικος ήταν καλύτερος απο τον Bosch (περισσότερα Volts και μεγαλύτερη μπαταρία σε mAh). Παρόλα αυτά στην πράξη τον κινέζικο έπρεπε να τον φορτίζουμε κάθε μισή ώρα εργασίας για 3 ώρες (ευτυχώς που είχε 2 μπαταρίες) ενώ τον Bosch των φορτίζαμε κάθε 2 ώρες εργασίας για 2 ώρες. Πέρα απο την φόρτιση όμως, παρά τα περισσότερα Volts ο κινέζικος δεν είχε (στην πράξη) και την απαιτούμενη δύναμη για να βιδώσει μεγάλες βίδες. Πολλές φορές ξεκινούσαμε να βιδώσουμε κάτι και "στην μέση" αλλάζαμε τον κινέζικο με τον Bosch για να "τελειώσουμε" το βίδωμα.
Ο Bosch δεν ήταν "επαγγελματικό" μοντέλο. Ήταν για οικιακή/ερασιτεχνική χρήση. Σε κάποια φάση όταν βιδώναμε το Bar (με κάτι τεράστιες τρυπάνοβιδες) τα βρήκε κι αυτός σκούρα. Έτσι δανειστήκαμε ένα άλλο βιδολόγο (Bosch πάλι) απο τους ηλεκτρολόγους που κάναν τις εγκαταστάσεις στο μαγαζί. Ο Bosch αυτός ήταν η επαγγελματική σειρά της Bosch και αν τον έβλεπες δεν σου "γέμιζε" το μάτι... Ήταν μικρός σε μέγεθος με αντίστοιχα μικρή μπαταρία, και αν θυμάμαι καλά είχε τάση λειτουργίας (Volts) όσο και ο οικιακός Bosch. Εντούτοις, βίδωσε όλες τις βίδες σαν τις βιδώναμε πάνω σε βούτυρο! Τον χρησιμοποιήσαμε για περίπου 5 ώρες εργασίας και όχι μόνο δεν χρειάστηκε φόρτιση, αλλά δεν υπήρχε και καμία ένδειξη πτώσης της ροπής του. Επειδή εντυπωσιάστηκα, ρώτησα τα παιδιά απο που τον είχαν πάρει και πόσο έκανε... Η απάντηση ήταν οτι δεν πωλείται σε καταστήματα όπως Praktiker, Leroy Merlin κτλ γιατί είναι η επαγγελματική σειρά, και (στην περιοχή μου) πωλείται μόνο απο τον Συνεταιρισμό Ηλεκτρολόγων στην τιμή των 400 ευρώ!

Τι θέλω να πω μ' αυτή την ιστορία;
Οτι πολύ απλά πέρα απ' τις δυνατότητες στα "χαρτιά" υπάρχει και ένα λόγος που τα μηχανήματα χωρίζονται σε entry-level - hobbyist, ημιεπαγγελματικά και επαγγελματικά...
Κοίτα λίγο αυτό το ηχείο:
http://www.artsound.gr/catalog/product_info.php?cPath=283_119_282&products_id=11469
και αυτό:
http://www.artsound.gr/catalog/product_info.php?cPath=283_119_282&products_id=7141
Πιστεύεις οτι δεν υπάρχει άλλος λόγος πέρα απο την "ποιότητα" ήχου που στα "ίδια" Watt κοστίζουν πάνω απο 1000 ευρώ το ένα;;;
 

Posted Tue 13 Dec 11 @ 1:18 am
κατι ακομα
οσον αφορα τα καλωδια για τις συνδεσεις
ο μικτης μου υποστηριζει rca και οχι xlr .
μπορω να παρω ανταπτορα απο xlr σε rca αλλα εχω ακουσει πως χανει σε ποιοτητα και 'χαλαει' τον ηχο, ισχυει κατι τετοιο;
ειναι καλυτερη η λυση του να παρω κατευθειαν καλωδιο που να καταληγει σε rca και οχι rca;
 

Posted Tue 13 Dec 11 @ 2:30 am
Κατ' αρχήν ξεκίνα και διάβασε ΕΔΩ για να καταλάβεις ποια είναι η ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ διαφορά μεταξύ των βυσμάτων αυτών. Τα XLR χρησιμοποιούνται για BALANCED ενώ τα RCA για UNBALANCED σήμα.
Όπου κι αν κάνεις την μετατροπή του σήματος (δηλαδή είτε βάλεις τον αντάπτορα αμέσως μετά τον μίκτη είτε ακριβώς πριν το ηχείο) το αποτέλεσμα είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ!



Διάβασε επίσης το υστερόγραφο εδώ:
http://www.virtualdj.com/forums/134058/Greek_Forum/Hercules_RMX_vs_Numark_MixTrack.html?search=unbalanced&page=2.25
και ρίξε και μια ματιά εδώ:
http://www.virtualdj.com/forums/155481/Greek_Forum/__922___945___955___974___948___953___959____963___949____952___965___955___951___954___972__XLR.html?search=unbalanced&page=1
 

Posted Tue 13 Dec 11 @ 3:11 am
61%