Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Hercules RMX vs Numark MixTrack - Page: 2

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Dj Xlapatsas wrote :
geia sas guys

tha ithela na m peite t gnwmh sas gia thn konsola hercules rmx!
einai kl? exei kl poiothta hxousts eksodous ts?
egw epeidh exw t hxeia z5500 yparxei kapoios tropos n t syndesw stn konsola k oxi st pc m kapoio kalodio?

sas efxaristw!

perimenw apadhseis...

Πρώτα απ' όλα ας αποκωδικοποιήσουμε το μήνυμα...
Συμπληρώνοντας τα φωνήεντα που λείπουν και μετατρέποντας τα Greeklish σε Ελληνικά, έχουμε:
Quote :
Γεια σας παιδιά

Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας την κονσόλα Hercules RMX!
Είναι καλή; Έχει καλή ποιότητα ήχου στις εξόδους τις;
Εγώ επειδή έχω τα ηχεία z5500 υπάρχει τρόπος να τα συνδέσω στην κονσόλα και όχι στον υπολογιστή μου χρησιμοποιώντας κάποιο καλώδιο;

Σας ευχαριστώ!

Περιμένω απαντήσεις...


Και τώρα η απάντηση:
Η Hercules RMX είναι μια καλή κονσόλα παλιότερη γενιάς όμως. Πάρα πολλοί χρήστες ξεκίνησαν με μια RMX το ταξίδι τους στον κόσμο του Computer Dj-ing.
Αν είναι καλή για σένα εξαρτάται απ' τις ανάγκες σου. Όπως ανέφερα παραπάνω είναι κονσόλα προηγούμενης γενιάς που σημαίνει οτι μπορείς να βρεις και κάτι "καλύτερο" στα ίδια λεφτά ανάλογα με το τι θες να κάνεις με την κονσόλα.
Η ποιότητα ήχου της RMX είναι ικανοποιητική και δεν θα έχεις προβλήματα σε αυτό τον τομέα. Τέλος μπορείς να συνδέσεις την κονσόλα απ' ευθείας με τα ηχεία σου χρησιμοποιώντας ένα καλώδιο-αντάπτορα, αλλά θα πρέπει να ξέρεις εξ' αρχής οτι ΔΕΝ θα παίζουν όλα τα ηχεία. Θα παίζουν μόνο τα 2 και το sub!!!
 

Posted Fri 14 Oct 11 @ 6:28 am
Σε ευχαριστω πολυ phantom!

Αλλα το θεμα ειναι να παιξουν ολα τα ηχεια... αλλιως δεν θα εχω ουτε την μιση ισχυ
οσο για τη χρηση που λες πιο πολυ για μιξαρισμα θα την χρησιμοποιω και για καμια επεξεργασια κομματιου τιποτα παραπανω!

Επισης γραφεις οτι ειναι παλιας γενιας τι θα μου προτεινες?
 

Posted Fri 14 Oct 11 @ 11:44 am
να ρωτησω και εγω κατι για την rmx . oπου παω και παιζω τη συνδεω πανω σε μικτη και παιζω ετσι . τωρα μπορω να παιζω καποια φορα αμα τυχει μονο με την rmx μονη της. και αν ειναι σωστο αυτο με ποιο τροπο συνδεσεις γινεται. ?
 

Posted Sat 15 Oct 11 @ 1:24 pm
"Σωστό" δεν είναι, αλλά σαν λύση "έκτακτης" ανάγκης μπορείς να το κάνεις. Απλά το καλώδιο που συνδέεις στον μίκτη θα το βάλεις στους ενισχυτές.
 

Posted Sun 16 Oct 11 @ 12:58 pm
και κατι ακομα. την rmx τη δουλευω μαζι με την audio 2 την οποια την βαζω πανο στο μικτη. καλα μεχρι εδω . τωρα αν δεν υπαρχει μικτης για καποιο λογο τοτε την καρτα που την καρφωνεις πανω στον ενισχυτη?
 

Posted Mon 17 Oct 11 @ 1:13 am
Στο πίσω μέρος κάθε ενισχυτή υπάρχουν διάφοροι τύποι εισόδων σήματος. Κάθε τελικός ενισχυτής διαθέτει τουλάχιστον ένα απο τους τρεις βασικούς τύπους σύνδεσης.

Με "σειρά προτίμησης" συνδέεσαι σε ένα απο τα παρακάτω:

1) Βύσματα τύπου RCA. Τα γνωστά σου βύσματα. Απλά κουμπώνεις εκεί και ξεμπερδεύεις.

2) Βύσματα τύπου "καρφί". Μπορείς εύκολα να συνδεθείς εκεί αν έχεις μαζί σου δύο αντάπτορες απο θηλυκό RCA σε αρσενικό καρφί. Οι αντάπτορες αυτοί και φθηνοί είναι και πολύ εύκολο να τους βρεις και να τους κουβαλάς μαζί σου.

3) Βύσματα τύπου XLR ή τύπου "Canon" ή απλά τύπου μικροφώνου. Μην μπερδεύεσαι... Είναι ακριβώς το ίδιο βύσμα, απλά έχει 3 διαφορετικές ονομασίες. Και εδώ θα χρειαστείς 2 αντάπτορες απο θηλυκό RCA σε αρσενικό XLR. Είναι πιο ακριβοί σαν αντάπτορες και λίγο πιο ογκώδεις και πιο βαρείς.


Υ.Γ.:
Κανονικά ο προτιμώμενος τρόπος σύνδεσης οταν ο ενισχυτής διαθέτει είσοδο XLR είναι τα XLR. Όμως αυτό προϋποθέτει οτι και ο μίκτης σου διαθέτει αντίστοιχα εξόδους XLR. Σε περίπτωση που ο μίκτης δεν διαθέτει έξοδο XLR τότε αποφεύγουμε την χρήση του και καταλήγουμε στη λύση του αντάπτορα ΜΟΝΟ εαν ο ενισχυτής δεν διαθέτει άλλη είσοδο.

Ο λόγος που γίνεται αυτό είναι οτι τα RCA και τα καρφιά μεταβιβάζουν σήμα UNBALANCED ενώ τα XLR BALANCED. Η χρήση ενός αντάπτορα για να κάνουμε το RCA XLR μετατρέπει μεν τον τρόπο σύνδεσης, δεν μετατρέπει όμως και το σήμα απο UNBALANCED σε BALANCED.

Αν θες να μάθεις περισσότερα για τα σήματα BALANCED και UNBALANCED διάβασε εδώ:
http://www.virtualdj.com/forums/112927/Greek_Forum/__917___957___953___963___967___965___964___941___962_____951___967___949___943___945____954___945___953____940___955___955___945____954___945___955___959___973___948___953___945______INFO_BASE_.html?search=balanced%20unblanced&page=2.65
 

Posted Mon 17 Oct 11 @ 2:27 am


(Old topics and forums are automatically closed)