Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: ASIO Driver αυτός ο άγνωστος... - Page: 1

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

Γεια χαρά

Αγόρασα πρόσφατα μια Hercules DJ Console ΜΚ2 [*μιας και την βρήκα σε καλή τιμή και είπα να ξεκινήσω από αυτή αν και θα προτιμoύσα μια BCD 3000 ή ακόμα καλύτερα μια RMX ή ένα Numark Omni Control μιας και χρησιμοποιώ πολύ το Mxmeister].

Η πρώτη αίσθηση είναι ότι το σπορ θέλει αρκετό ψάξιμο μιας και η σύνδεση με τρία διαφορετικά setup έχει ήδη δημιουργήσει ανάμικτα συναισθήματα.

Καθότι ψυχάκιας στόχευα πάντα σε σύνδεση μέσω του ASIO Driver με το Virtual DJ κάτι το οποίο όπως αποδείχτηκε δεν είναι το ιδανικό σε κάθε setup.

Ενδεικτικά αναφέρω τα setup:

1. Laptop με CPU AMD Athlon 64 3700+ και 1G RAM με Windows XP x86 SP3 το οποίο και επρόκειτο να είναι το κύριο μηχάνημα στο οποίο θα χρησιμοποιώ την κονσόλα.

2. HTPC με CPU AMD PHENOM X4 και 4G RAM με Windows 7 RTM x64

3. Desktop με CPU Intel Pentium 640 και 2G RAM με Windows 7 RTM x86.

Έχουμε και λέμε:

1. Στο πρώτο Setup, το Virtual DJ 3.4.1 δουλεύει οκ με τον περιορισμό της αποκλειστικής χρήσης WDM (ΤΡΑΓΙΚΗ ΕΛΛΕΙΨΗ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ASIO Drivers). Με DEMO του Virtual DJ 6 στη χρήση WDM ακούγεται από τα ακουστικά βουητό κατά την φόρτωση του κομματιού (σαν να κάνει παρεμβολές η CPU δηλαδή τραβώντας ρεύμα) ενώ στη χρήση ASIO Drivers έχουμε πρόβλημα με κωλυματάκια cracks, pops και τα συναφή στον ήχο.

2. Το δεύτερο Setup καθότι τούμπανο, το εξέτασα κατευθείαν στα δύσκολα, δηλαδή VDJ6 με ASIO και πάλι με απογοήτευσε παρουσιάζοντας τα ίδια συμπτώματα.

3. Το τρίτο setup με άφησε με το στόμα ανοιχτό! Σύνδεση των Asio drivers με το VDJ6 σε όλο της το μεγαλείο με rock solid αίσθηση του συστήματος και απίστευτη απόκριση των χειριστηρίων της MK2 (έχω ρυθμίσει το latency στα 8ms), άριστη ποιότητα ήχου (ακούω το τελικό mix από monitor ηχεία δαπέδου και το preview από Sennheiser HD 515).

Στα καπάκια, κάνω format στο laptop και περνάω Windows 7 x86 (αν και ήταν οριακά για το laptop) για να δω αν η συγκεκριμένη έκδοση όντως βοήθησε στο να στηθεί όλη η αλυσίδα σωστά και να έχω τόσο καλό ήχο, αλλά δυστυχώς απογοητευτικά καθότι στη ASIO σύνδεση είχα τα ίδια cracks του ήχου.

(Να σημειώσω ότι όλα τα συστήματα έχουν στηθεί με επαρκώς ευνόητες ρυθμίσεις για την απόδοση των προγραμμάτων οπότε μη μου πείτε καμία ατάκα του στιλ, κλείσε το antivirus η κάνε disable το τάδε, αυτά εννοούνται).

Έχω μείνει λοιπόν με την απορία: Υπάρχουν τόσο ακανόνιστοι παράγοντες όπως το chipset της μητρικής η κάτι άλλο για την ιδανική σύνδεση των ASIO Drivers?

Πως γίνεται η εμπειρία σε 3 διαφορετικά συστήματα να είναι τόσο διαφορετική; Αρχίσω και συνειδητοποιώ ότι όλα όσα γράφονται κατά καιρούς από χρήστες σε forums, γράφονται από άτομα που ενδεχομένως, ακούνε διαφορετικό πράγμα....

Έχω διαβάσει χιλιάδες παράπονα για τον ήχο από χρήστες και της MK2 και του BCD 3000, ειλικρινά όμως αναρωτιέμαι αν είχαν την ευκαιρία να δουν, να ακούσουν και να χειριστούν οι ίδιοι τις κονσόλες τους όταν είναι σωστά συνδεμένες, γιατί ακόμα και εγώ θα είχα διαφορετική γνώμη αν είχα μείνει στα δυο πρώτα PC (ίσως έψαχνα να την πουλήσω κι όλας!) και ειλικρινά αυτό που με εκνευρίζει είναι ότι ΔΕΝ ΞΕΡΩ γιατί δε δουλεύει σωστά στα δυο πρώτα!

Αυτά είχα να πω, κάθε γνώμη η εμπειρία επι του αντικειμένου ευπρόσδεκτη...

Keep on mixing
 

Posted Sun 02 Aug 09 @ 11:23 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Tha epanalavw tin apopsi mou gia controllers me enswmatwmeni karta ixou. Makrya. Isws akougetai vary alla kata geniki omologia oi all in one controllers exoun synithws xamilis poiotitas kartes ixou me apeira problimata synithws sto stisimo alla kai stin poiotita. To xamilo kostos omws tis kanei prwtes se pwliseis. Den einai ligoi autoi pou pernoun prwta apo to stadio mias ftinis, all in one, lysis kai pou telika kataligoun na tin poulisoun gia liga euro prokeimenou na agorasoun kati pio "epaggelmatiko".
Stin diki sou twra periptwsi, den eimai katholou sigouros oti oi Drivers twn Vista "kathontai" swsta sta Win7. Kalytera tha itan na perimeneis ligo trexwntas tin se Vista i se XP. Ta pop kai crackes pou akous einai ena synithismeno problima kakou stisimatos pou mporei na ofeiletai se pollous paragontes, einai omws antimetwpisimoi. Thelei ligo psaksimo apla. Px. an apenergopoiseis to Safe mode kai to Overclock apo to setup tou VDJ isws stamatisei. To latency valto sto Auto. Oi ASIO Drivers sou dinoun xamilotero latency kai dynatotita syndesis timecodes, alla den einai ligoi autoi pou xrisimopoioun tous WDM drivers pros xari tis statherotitas.
Auto pou exeis na kaneis einai na dialkseis to mixanima pou tha paizeis en genei kai na kaneis ta aparaitita "tweakings" wste na akous kathara kai xwris kollimata. Yparxei sxetiko topic sto Hardware Forum, http://www.virtualdj.com/forums/109229/Hardware_Technical_Support/Hercules_Hardware_Products_(Setup__Solutions__Fixes__Issues__etc_).html?page=1 Episis tha prepei na gnwrizeis oti eidika stin MK2 paizei simantiko rollo oi drivers kai to firmware. Allos driver gia XP kai allos gia Vista. Yparxei episis problima stin egkatastasi kai apegkatastasi twn drivers.
Euxomai kalla ksemperdemata.
 

Posted Sun 02 Aug 09 @ 1:18 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
na po kai go ti gnomi mou pou eimai xristis ton hercules mk1,mk2 kai rmx epi polles ores egrasias.
ta lete tragika ta pragmata. den einai kai toso xalia.

oso gia ti mk2 ti douleua epi 2 xronia sxedon kathe mera kai de mou kolise pote!
ego ti douleua se WDM mode epidi den eblepa kanena logo na to xrisimopoioiso se ASIO kai de mou xreiazotan.
oses fores omos to doulepsa se asio mode etsi apo periergia, pali de mou ekane kanena problima.

@Innersense opos blepeis kai sy, afou sou douleuei sosta se ena pc kai sta alla dyo sou kanei problima, simainei oti i mk2 mporei na doulepsei sosta.

ta problimata pou mporei na exei ena pc kai na sou kanei auta ta kolimata, einai apeira.
gia paradeigma kapote mou to ekane kai mena ena pc auto me ti mk2 kai meta apo psaksimo brika oti to problima itan stis usb tis mobo.
apenergopoihsa tis perissoteres usb kai afisa mono 2 na douleuoun kai douleue apsoga!
(mia kai to anafera koita mipos ftaiei auto)

auto bebaia de simainei oti einai to monadiko problima kai i monadiki lysi.

ego proteino na baleis win xp x86 kai tous teleutaious drivers ths mk2 me to vdj 5.2 kai na kaneis dokimes.

oi drivers tou chipset paizoun megalo rolo oso ki'an fainetai periergo.
dokimase na mi baleis drivers kai na afiseis auton ton windows
dokimase ti teleutaia ekdosi tou chipset
dokimase palioteres ekdoseis tou chipset....

tin exo pathei akoma kai me to chipset alla brethike lysi



 

Posted Sun 02 Aug 09 @ 1:59 pm
Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες και επεξηγηματικές απαντήσεις σας.

Καταρχήν να ζητήσω ένα συγνώμη γιατί έγραψα η έκδοση 3.4.1 του VDJ δεν υποστηρίζει ASIO πράγμα το οποίο όπως διάβασα στο link του djdad και επαλήθευσα δεν ισχύει.

Παρόλα αυτά ούτε αυτό μου έδωσε τη λύση αφού ακόμα και με τη χρήση αυτής της έκδοσης τα «κρατς κρουτς» στον ήχο συνεχίζονται.

@ djdad: Ειλικρινά αν δεν είχα δει την τόσο διαφορετική συμπεριφορά της κονσόλας ανάλογα με το υπόλοιπο setup, δεν θα έβρισκα λόγω να μη συμφωνήσω μαζί σου. Στην πράξη όμως είδα ότι τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά και ότι μπαίνουν διάφορες παράμετροι στην μέση οπότε η απάντηση στο θέμα “all in one” η όχι δεν είναι τόσο απλή.

Κατά δεύτερον όσον αφορά το θέμα των drivers να σημειώσω ότι το package 3.HDJS.2009 που μόλις κυκλοφόρησε δηλώνει συμβατό με Windows 7 και εξάλου όπως είπα σε υπολογιστή με Windows 7 είναι που είδα την άριστη συμπεριφορά.

@ aledjo still alive and mixing? Είναι τόσα πολλά τα post σου που έχω διαβάσει όλες αυτές τις μέρες σχετικά με το θέμα και εδώ και στο insomnia που νιώθω σαν να τα λέμε καιρό.

Απορώ πως γράφεις ότι καλύπτεσαι από το WDM setup αφού εμένα προσωπικά η σύνδεση του καλού Setup με το buffer των 8ms μου φαίνεται απίστευτα πιο αποκρίσιμη σε κοψιματάκια και λοιπές συναφείς εργασίες όπου τα χειριστήρια της κονσόλας παίρνουν φωτιά.

Το laptop που προσπαθώ να στήσω το VDJ έχει εκτός όσων ανέφερα ήδη σκληρό 7200 και άριστα στημένα Windows XP SP3 x86 με μόλις 27 services να τρέχουν στο boot. Θεωρητικά αν και παλαιούτσικο θα έπρεπε να ανταποκρίνεται στις προσδοκίες μου για flawless pa.

- με τις usb το δοκίμασα
- chipset είναι τα standard των windows θα δοκιμάσω και latest

Αυτά προς το παρών θα επιστρέψω άμα έχω νέα

Ευχαριστώ πολύ
 

Posted Mon 03 Aug 09 @ 12:46 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
Innersense wrote :

Απορώ πως γράφεις ότι καλύπτεσαι από το WDM setup αφού εμένα προσωπικά η σύνδεση του καλού Setup με το buffer των 8ms μου φαίνεται απίστευτα πιο αποκρίσιμη σε κοψιματάκια και λοιπές συναφείς εργασίες όπου τα χειριστήρια της κονσόλας παίρνουν φωτιά.



leptomeries pou de mou xreiazontai.
an katsoume kai meletisoume kai alles leptomeries tha deis oti akoma kai ta faders exoun kathysterisi...

opote....
 

Posted Mon 03 Aug 09 @ 2:41 pm
Τεχνικό μπλα μπλα:

Οι ASIO drivers αναλαμβάνουν την επικοινωνία του προγράμματος με την κάρτα ήχου. Για να το κάνουν αυτό δεν στηρίζονται στο λειτουργικό και τις κλήσεις του. Αντιθέτως μιλούν "κατευθείαν" στην κάρτα μέσα απο τον δίαυλο. Αν μοιάζει λίγο δυσνόητο, ας ξεκαθαρίσουμε το εξής:

Οι τυπικοί drivers μιας κάρτας ήχου μιλούν στο λειτουργικό σύστημα, και το λειτουργικό φορτώνει τις επικοινωνίες και "εξειδικευμένες" εντολές για κάρτες ήχου. Έπειτα (το λειτουργικό) "μιλάει" στην κάρτα μέσω του διαύλου (PCI, USB, κτλπ) χρησιμοποιώντας την "γλώσσα" για τις κάρτες ήχου.

Οι ASIO drivers δεν επικοινωνούν έτσι. Αντιθέτως "παρακάμπτουν" το λειτουργικό. Ζητούν απο το λειτουργικό ΜΟΝΟ να ανοίξει τον δίαυλο επικοινωνίας, και μετά μιλούν στην κάρτα απ' ευθείας με δικιά τους γλώσσα... Έτσι, η κάρτα ήχου αποτελεί για το λειτουργικό ένα "μαύρο κουτί".

Τα πλεονεκτήματα του ASIO όσων αφορά το latency κτλπ είναι γνωστά... Το μειονέκτημα του ASIO όμως είναι οτι χρησιμοποιεί την CPU για να μιλήσει στην κάρτα σε πραγματικό χρόνο. Αντιθέτως με την υλοποίηση μέσω WDM όπου ο επεξεργαστής φορτώνει ένα γνωστό set εντολών και "μιλάει" στην κάρτα (πχ MMX "Multi Media eXtensions" στους επεξεργαστές της Intel), στην περίπτωση του ASIO όλοι οι υπολογισμοί που γίνονται απο τους drivers πρέπει να γίνουν σε πραγματικό χρόνο απο την CPU.

Η χρήση της CPU απο τους ASIO drivers είναι στην ουσία και ο πιο αστάθμητος παράγοντας στην όλη "εξίσωση"...
Το ίδιο software με την ίδια κάρτα ήχου και το ίδιο λειτουργικό δεν συμπεριφέρεται ακριβώς το ίδιο σε δύο διαφορετικά συστήματα...

Γενικά, όσο πιο πολύ χαμηλώνουμε το buffer μιας κάρτας ήχου (ώστε να πάρουμε μικρότερο latency) τόσο πιο πολύ αυξάνουμε την χρήση CPU ή αλλιώς την ΚΡΙΣΙΜΟΤΗΤΑ ΑΜΕΣΗΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ απο την CPU.
Τα crack/pop σε ASIO κάρτες ήχου δημιουργούνται όταν η CPU δεν προλαβαίνει να επεξεργαστεί το buffer στο χρόνο που πρέπει να το κάνει. Όταν συμβεί αυτό, (δηλαδή οταν περάσει ο χρόνος που έχει στην διάθεση της να επεξεργαστεί το buffer και δεν προλαβαίνει να το κάνει) απλά στέλνει το buffer στην κάρτα "μισο-επεξεργασμένο" για να αρχίσει την επεξεργασία του επόμενου buffer. Όταν η κάρτα λαμβάνει το "μισο-επεξεργασμένο" buffer δεν ελέγχει πόσο απο αυτό είναι επεξεργασμένο (γιατί δεν έχει δικό της επεξεργαστή) και το παίζει αυτούσιο. Τα κατεργασμένα δεδομένα είναι σωστός ήχος, ενώ τα ακατέργαστα ακούγονται σαν crack/pop.

Όταν μια κάρτα ASIO παράγει crack/pop σε ένα σύστημα η λύση είναι η αύξηση του buffer της κάρτας. Γενικά, η ίδια κάρτα με το ίδιο λογισμικό και το ίδιο λειτουργικό σε διαφορετικά συστήματα μπορεί να "παίξει" αρκετά ms διαφορά μέχρι να εξαλειφθεί το πρόβλημα του crack/pop. Ενδεικτικά, η κάρτα μου (DENON HC-4500) με συγκεκριμένο λογισμικό ήχου σε 2 μηχανήματα με Windows XP Professional και παρόμοια χαρακτηριστικά/σεταρίσματα μου δίνει 3ms latency στο ένα μηχάνημα και 7 στο άλλο. Παρόλο που η διαφορά δεν είναι μεγάλη (4ms) το πρώτο μηχάνημα "παίζει" περίπου 2 φορές πιο γρήγορα απο το άλλο!!!

Αν κάποιος έχει όρεξη να μελετήσει την συμπεριφορά του ASIO ας κατεβάσει το Demo του Reason 3 και ας παίξει τόσο με τις ρυθμίσεις του ASIO όσο και με το load της CPU... Θα καταλάβει πολλά πράγματα.... ;)

Υ.Γ.:
Η χρήση της CPU απο τους ASIO drivers φαίνεται πάντα σαν χρήση CPU απο το πρόγραμμα που τους χρησιμοποιεί. Δηλαδή ενσωματώνεται στο πρόγραμμα ήχου που παίζει τον ήχο. Δεν θα δείτε δηλαδή κάποιο αρχείο της εγκατάστασης των drivers να κάνει κλήση της CPU...
 

Posted Tue 04 Aug 09 @ 4:59 am
Φίλε PhantomDeejay σε ευχαριστώ για το πολύ καλογραμμένο post σου. Δεν είναι καθόλου μπλα μπλα αυτά τα πράγματα και όρεξη για γνώση να είσαι σίγουρος ότι υπάρχει πάντα.

Προσωπικά βρίσκω τρομακτική διαφορά στην απόκριση με χρήση/συνδεσημότητα μέσω – Asio drivers σε σημείο να απορώ πως κάποιος καλύπτεται από το WDM αλλά ίσως να είμαι εγώ “περίεργος”. Βρίσκω ας πούμε τρομερή τη διαφορά απο 10ms σε 21ms και αφού το laptop δεν καταφέρνει να αντεπεξέλθει ούτε στα 21 έχει φάει τρελό άκυρο για Asio. Αντίθετα στο desktop η mk2 παίζει άνετα και κρύσταλλο στα 6ms όπου και την ξεσκίζω (έχω λίγο old school καταβολές στις αλλαγές) ενώ σκάω ένα απίστευτο χαμόγελο με την καθαρότητα του ήχου και την αποκρισιμότητα της κονσόλας! Να σημειωθεί ότι βρίσκω τρομακτική διαφορά στην αποκρισιμότητα όχι μόνο στα fader αλλά και στα eq και στο pitch, σε όλα δηλαδή τα midi χειριστήρια.

Το θέμα είναι ότι το laptop με το desktop δεν βρίσκω ότι έχουν τόσο μεγάλη διαφορά στα Specs ώστε να δικαιολογεί την χάσμα της απόδοσης. Καταρχήν η ένδειξη της CPU του laptop είναι περίπου στο 20-30% και παρόλα αυτά τα cracks/pops είναι εμφανή, εδώ έρχεται λοιπόν αυτό που διατύπωσες ως “ΚΡΙΣΙΜΟΤΗΤΑ ΑΜΕΣΗΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ” από τη CPU και την βγάζει off. Αντίθετα το desktop στέκεται βράχος.

Μήπως εκτός από το Demo του Reason υπάρχει κάτι ποιό εύκολο μικρό και με άμεσα συγκρίσιμα αποτελέσματα για Bench της Asio κάρτας μας; Θα ήταν χρήσιμο να μπορούμε να προσδιορίσουμε με ακρίβεια το σημείο όπου η κάρτα μας “αρχίζει και χάνει πακέτα” τα όποία εμείς αντιλαμβανόμαστε ως cracks/pops…
 

Posted Tue 04 Aug 09 @ 2:50 pm
Δεν μου έρχεται στο μυαλό κάποιο μικρό πρόγραμμα τώρα για να κάνεις "πειράματα" με το ASIO (γιατί Benchmark με τον αυστηρό όρο της έννοιας δεν κάνεις ούτε με το Reason)
Θα σου έλεγα επίσης να παίξεις με το Demo του Adobe Audition, αλλά ούτε αυτό είναι μικρό σε μέγεθος...

Απλά το Reason έχει κάτι πολύ καλό στις ρυθμίσεις του: Όλες οι αλλαγές στις ρυθμίσεις του ήχου και της κάρτας ήχου γίνονται άμεσα σε πραγματικό χρόνο, χωρίς να χρειάζεται να σταματήσει ο ήχος!
Έτσι:
Ξεκινάς την μουσική να παίζει (το Demo song αρκεί) και ανοίγεις το Control Panel του ASIO. Ξεκινάς και χαμηλώνεις το buffer... Οι αλλαγές γίνονται όλες σε πραγματικό χρόνο... Κατεβάζεις συνέχεια το buffer μέχρι να ακούσεις click/pop. Μόλις ακούσεις click/pop ανεβάζεις ένα κλικ το buffer σου. Με την μουσική να εξακολουθεί να παίζει, και με το ASIO CP ακόμα ανοιχτό ξεκινάς δυο-τρεις "βαριές" εφαρμογές. Αν δεν ακούσεις κανένα click/pop είσαι έτοιμος. Αν ακούσεις, ανεβάζεις άλλο ένα κλικ το buffer και δοκιμάζεις ξανά...

Κάτι που ξέχασα να αναφέρω και είναι επίσης σημαντικό σε συστήματα με ASIO και ειδικά σε laptop είναι η RAM και η κάρτα γραφικών!
Όσο άσχετο κι αν ακούγεται οτι παίζει ρόλο η κάρτα γραφικών, δεν είναι.... Αν στο laptop σου η κάρτα γραφικών μοιράζεται την VIDEO RAM μαζί με την κανονική RAM τότε γενικότερα το laptop "παίζει" πιο αργά απ' οτι ένα desktop ή ένα άλλο "ίδιο" laptop με ξεχωριστή μνήμη V-RAM (dedicated Video RAM).

Δυστυχώς πολλά laptop ακόμα και σήμερα μοιράζονται την ίδια μνήμη για γραφικά και RAM. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα μια γενικότερη επιβάρυνση του συστήματος, ακόμα και αν η V-RAM είναι π.χ. 512ΜΒ με 2-3GB κύρια RAM.

Όπως πολύ καλά κατάλαβες, δεν παίζει τόσο ρόλο η χρήση της CPU όσο η "Κρισιμότητα άμεσης επεξεργασίας". Σε πολλά laptop και πολλές εφαρμογές δεν δίνεται ιδιαίτερο βάρος σ' αυτό τον παράγοντα. Κι αυτό γιατί δεν θα γίνει κάτι τραγικό αν καθυστερήσει 5 ms η αποθήκευση ενος εγγράφου για παράδειγμα, ή η λήψη ενος αρχείου απο το διαδίκτυο. Επίσης, με την γενικότερη φιλοσοφία των μεγάλων buffers των Windows πάλι δεν θα γίνει κάτι τραγικό αν ο επεξεργαστής καθυστερήσει 5ms να επεξεργαστεί τον ήχο που βγαίνει απο τον Windows Media Player καθώς το buffer των 100 και πλέον ms δίνει αρκετή "ασφάλεια".

Συνοψίζοντας, για το laptop σου κοίτα πρώτον αν η κάρτα γραφικών μοιράζεται V-RAM με την κύρια RAM. Αν αυτό ισχύει, τότε γενικά θα χρειαστείς μεγαλύτερα buffer και έτσι θα έχεις περισσότερο latency.
Αν δεν ισχύει, τότε ψάξε καλά το laptop σου σε θέμα software. Αν το χρησιμοποιείς μόνο για Dj-ing τότε πέτα απο πάνω οτιδήποτε άσχετο υπάρχει. Γενικά πολλές εταιρείες laptop έχουν την κακή συνήθεια να φορτώνουν ένα σωρό εφαρμογές και μικρο-εφαρμογές απο το εργοστάσιο. Για παράδειγμα, δεν σου χρειάζεται η super-duper εφαρμογή για encryption δεδομένων (παράδειγμα απο laptop Acer) ούτε η εφαρμογή για αυτόματες ενημερώσεις του "προϊόντος" σου που ποτέ δεν βρίσκει τίποτα καινούργιο να ενημερώσει (παράδειγμα απο laptop HP). Γενικότερα, πέτα οτιδήποτε μπορεί να φύγει...
 

Posted Wed 05 Aug 09 @ 9:42 am
Καλά εννοείται ότι ήδη από χθες το βράδυ δεν κρατήθηκα τελικά και κατέβασα τo Demo του Reason και πείραζα τα settings.

Το laptop για κάποιο λόγω αδυνατεί να αποδώσει σωστά.

Για την ιστορία να πω ότι έχει Nvidia FX 5200 Go με 64ΜΒ dedicated RAM και η μνήμη του συστήματος είναι 1GB (1 sodim).
Δεν το συζητάμε να φταίει κάτι από software γιατί ήδη έχει φάει format 2 φορές μια για να πάρει Windows 7 RTM x86 μιας και το Desktop αυτά φοράει και παίζει άριστα και μια για να πάρει ξανά φρέσκα Windows XP SP3 x32. Και στις δυο περιπτώσεις σύστημα σεταρίστικε με έμφαση την ταχύτητα και έγιναν άπειρες δοκιμές με τα settings του Virtual DJ, παρόλα αυτά το πρόβλημα επιμένει και δεν μου κάνει με τίποτα τη χάρη να εξαφανιστεί.

Όπως είπα ήδη, αν δεν είχα ακούσει την κονσόλα με τα ίδια μου τα αυτά να αποδίδει τέλεια σε άλλο σύστημα θα νόμιζα ότι φταίει αυτή, επειδή όμως είχα την ευκαιρία να τη δοκιμάσω αλλού, ξέρω -πλέον- ότι φταίει το laptop.
 

Posted Wed 05 Aug 09 @ 11:02 am
Mipos , leo mipos , den ksero , to 1gb ram pou exei to laptop sou adinatei na leitourgisei sosta konsola kai programma?
Kai fysika an trexoun mono ayta ta 2 kai tipote allo.
 

Posted Thu 06 Aug 09 @ 3:44 am
Μπα δεν νομίζω να έχει σχέση η μνήμη... όντως κάτι με το throtling παίζει και ίσως να έχει σχέση και η κάρτα γραφικών σε αυτό.

Δυστηχώς όμως δεν έχω καταφέρει να προσδιορίσω το πρόβλημα...

Κρίμα... η αίσθηση που έχει η κονσόλα όταν είναι συνδεμένη σωστά είναι απερίγραπτη...
 

Posted Fri 07 Aug 09 @ 12:42 am
Λοιπόν έχουμε και λέμε, η λύση βρέθηκε, την γράφω και εδώ μιας και ίσως βοηθήσει κάποιον σε advanced setup…

Λίγα post πιο πάνω, ρώτησα τον PhantomDeejay αν υπάρχει κάποιο utility για bench του latency στο pc μας. Ίσως το διατύπωσα λάθος μιας και η έννοια του bench υπονοεί load σε cpu/gpu κάτι το οποίο στην περίπτωση μας δεν ισχύει και δεν χρειάζεται, πάντως αυτό που χρειαζόμουνα το βρήκα στο DPC Latency Checker [ http://www.thesycon.de/eng/free_download.shtml ].

Απλό λιτό και απέριττο είναι ένα freeware tool που τρέχει χωρίς εγκατάσταση και αναλαμβάνει να μας οπτικοποιήσει τα χαμένα πακέτα που ακούμε σαν cracks/pops στον ήχο. Με αυτόν τον τρόπο έχουμε την δυνατότητα να ελέγξουμε με απόλυτη ακρίβεια τι μπορεί να προκαλεί την αύξηση του latency στον υπολογιστή μας, να εντοπίσουμε το πρόβλημα και αν μπορούμε να το απομονώσουμε.

Συνοψίζοντας την δική μου περίπτωση, μετά από δυο format στο laptop, ένα για να περάσω Windows 7 RTM και ένα για να ξαναπεράσω φρέσκα Windows XP SP3 x32, εξαντλητικό σετάρισμα και tweeking του συστήματος, απενεργοποίηση wifi/lan/modem κλπ το πρόβλημα συνεχιζόταν ακόμα.

Βρήκα το DPC Latency Checker, το έτρεξα και πάνω στην τρέλα μου άρχισα να απενεργοποιώ μια μια τις συσκευές στο Device Manager. Έχοντας απενεργοποιήσει σχεδόν τα πάντα (μεταξύ αυτών και εναλλάξ τα usb root μήπως είχε κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα) μια από τις τελευταίες δοκιμές ήταν και τα "Microsoft AC Adapter" & "Microsoft ACPI-Compliant Control Method Battery" μετά την απενεργοποίηση των οποίων το Latency από εκεί που είχε τα ενοχλητικά κόκκινα spikes, έπεσε κατευθείαν σε flatline πράσινο!

Τι να σας πω τώρα... η απίστευτη αίσθηση σταθερότητας και απόκρισης που είχα στο desktop μετά απο 3-4 μέρες ψαξίματος και δοκιμών στον ελεύθερο χρόνο μου μεταφέρθηκε και στο laptop. Rock Solide mobile djing στα 8ms και τα μυαλά στα κάγκελα.

Νομίζω ότι utility σαν το DPC Latency Checker είναι τόσο απαραίτητα βοηθήματα για το σωστό στήσιμο και τον έλεγχο του συστήματος που θα έπρεπε να βρισκόταν μέσα στο CD του Hercules!

Όπως και να έχει αυτό που θέλω να πω είναι ότι η υπόθεση της σωστής σύνδεσης θέλει τελικά αρκετό ψάξιμο, αλλά να είστε σίγουροι ότι θα σας ανταμείψει...
 

Posted Wed 12 Aug 09 @ 12:33 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
ego exthes ekana dokimes me tin rmx se asio mode.
dokimasa na to balo sta 4ms kai douleue apsoga.
sta 2ms ekane kolimata...


ta 4 ms einai kala? ti diafores exei apo to wdm mode?
ego de katalaba tipota...
 

Posted Tue 18 Aug 09 @ 2:42 am
Στα 4ms είναι ΠΟΛΥ καλά... Στα 2 ms δεν νομίζω οτι θα καταφέρει να παίξει ποτέ... Όχι οτι φταίει η κάρτα ή το PC, αλλά τα 2ms είναι πολύ λίγα (πολύ μικρό buffer) για σχεδόν όλους τους υπολογιστές...

Η διαφορά με το WDM? Το WDM έχει latency στην καλύτερη περίπτωση απο 80ms και πάνω... Η διαφορά εντοπίζεται στην αμεσότητα της απόκρισης των πλήκτρων.
Με το ASIO η αμεσότητα είναι πολύ πιο "σφιχτή" και αν έχεις καλό αυτί εύκολα θα καταλάβεις την διαφορά στο πόσο πιο "άμεσα" ξεκινάει ο ήχος όταν πιέζεις ένα πλήκτρο στο πρόγραμμα ή τον controller σου.

Το ACPI που ανέφερε ο φίλος μας παραπάνω είναι μια "διαδικασία" των Windows για να ελέγχουν την ενέργεια (ρεύμα) του υπολογιστή. Στους σταθερούς υπολογιστές είναι υπεύθυνο για την αδρανοποίηση, την αναστολή, των τερματισμό και την επανεκκίνηση του υπολογιστή μέσω του λειτουργικού. Στους φορητούς υπολογιστές επιπρόσθετα αναλαμβάνει την διαχείριση της μπαταρίας (ενημέρωση κατάστασης, υπολοιπόμενος χρόνος, υπολογιστής στην πρίζα VS υπολογιστής με μπαταρίες κτλπ)

Γενικά η απενεργοποίηση του ACPI δεν συνίσταται. Για να προκαλεί τέτοιο πρόβλημα το ACPI στον υπολογιστή του φίλου μας μάλλον κάτι άλλο πάει στραβά στο μηχάνημα του. Για παράδειγμα μπορεί μια εφαρμογή διαχείρισης "επιδόσεων" (κάτι που συνηθίζεται να έχουν τα laptop) να κάνει πολύ συχνά poll στο ACPI και γι αυτό να του παρουσιάζει τέτοιο πρόβλημα...

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το ACPI ρίξτε μια ματιά εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/ACPI
Επίσης για το latency εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Latency_%28audio%29

 

Posted Tue 18 Aug 09 @ 8:49 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
i diafora pou eida ego einai midamini.
esto oti se wmd mode einai 80ms kai se asio 4ms, gia na katalabeis ti diafora tha prepei na kaneis autosygkentrosi yuga kai oti allo fantazesai.

ego diladi etsi to blepo.
ntaksi katalaba auti ti mikriiii diafora alla einai toso mikri pou eimai sigouros oti an baleis ena atomo na paizei me wdm i asio xoris na kserei se ti mode einai, de tha mporei na pei sigouria se ti mode einai.....

milame gia ms....

opos tsakonontai me tis othones tft, i mia einai 5ms, i alli 2ms kai lene oti einai tragiki diafora, i super othoni kai i timi tis einai 300% apo tin 5ms
 

Posted Tue 18 Aug 09 @ 9:05 am
koita ta 4ms me ta 8ms einai pragmatika mhdaminh diafora pou dn mporeis n thn antilhf8eis.
wstoso, ta 80ms einai sxedon 1 dekato tou deyteroleptou (0,08 sec). opote s enan empeiro dj me akrives ayti k akriveis kinhseis, nomizw gnetai eykola ais8hto.

an skefteis oti esy antilamvanesai oti ta faders dn doulevoun akrivws opws ta 8es, nomizw exisou shmatiko rolo paizei k ayto to epipleon latency.

eidika an kaneis beatmatching me to ayti k oxi me tis kymatomorfes, to 0,1sec arkei g n sou xefygei ligo (alla oso xreiazetai...) to prwto beat.
 

Posted Tue 18 Aug 09 @ 9:57 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
ta faders fainontai akoma kai me to mati.
kounas to faders kai stin othoni meta apo misi ora kounietai.
ektos aftou stin rmx akoma kai se asio mode, ta faders pali de pane grigora


OMOS stin mk2 se wdm mode, ta faders pane sfaira!

pos to eksigite auto?
 

Posted Tue 18 Aug 09 @ 10:14 am
Τελικά δεν θα το γλιτώσουμε το πολύ τεχνικό μπλα μπλα...

Ένα σύστημα ήχου σαν αυτά που έχουμε σαν DJ's αποτελείται απο τρία κομμάτια.

1. Τον εξωτερικό ελεγκτή γνωστό και ως controller ο οποίος επικοινωνεί μέσω κάποιου πρωτοκόλλου με το πρόγραμμα μας
2. Το πρόγραμμα που παίζει την μουσική
3. Την κάρτα ήχου που αναπαράγει την μουσική.

Πως λειτουργούν όλα αυτά:

Ο controller δίνει εντολές στο πρόγραμμα να εκτελέσει διάφορες λειτουργίες. Ο τρόπος με τον οποίο δίνει εντολές διαφέρει απο controller σε controller. Οι πρώτοι controllers επικοινωνούσαν σειριακά (μέσω της σειριακής θύρας δηλαδή) με κάποιο "κλειστό" πρωτόκολλο επικοινωνίας. Τέτοιοι controllers ήταν για παράδειγμα οι Numark DMC-1 (πρώτης γενιάς) και οι controllers της Alcatech (BPM Studio). Οι επόμενοι controllers (δεύτερης γενιάς) επικοινωνούσαν με το πρόγραμμα σαν αυτογενές συσκευές USB κλάσης HID (Human Input Device) Συσκευές HID είναι επίσης τα ποντίκια, τα περισσότερα ασύρματα πληκτρολόγια (όσα συνδέονται δηλαδή σε θύρα USB) τα τηλεχειριστήρια, όλα τα μοντέρνα joysticks κτλπ. Η τρίτη γενιά controllers αποφάσισε να... γυρίσει προς τα πίσω! Η τρίτη γενιά χρησιμοποιεί το πρωτόκολλο MIDI για την επικοινωνία με τον Η/Υ και το πρόγραμμα. Το MIDI σημαίνει Musical Instrument Digital Interface και σαν πρωτόκολλο υπάρχει απο τις αρχές των 80's. Γι αυτό και ανέφερα χαριτολογώντας οτι γύρισε προς τα πίσω... :p
Όταν λοιπόν ο χρήστης πατήσει ένα πλήκτρο στον controller του ο controller μεταβιβάζει μια εντολή στο πρόγραμμα με το οποίο είναι συνδεδεμένος. Γενικά, και για όλους τους τρόπους επικοινωνίας η ταχύτητα μεταβίβασης της εντολής στο πρόγραμμα είναι αρκετά ικανοποιητική. Σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις η μεταβίβαση της εντολής διαρκεί αρκετά λιγότερο απο 1ms. Έτσι λοιπόν γενικά θεωρούμε οτι οι controllers δεν έχουν latency ή οτι αυτό είναι αμελητέο.

Το πρόγραμμα που παίζει μουσική αναλαμβάνει να αποκωδικοποιήσει την εντολή του controller και να εκτελέσει μια δική του εντολή/λειτουργία. Για να μην υπάρξει σύγχυση, ένας controller δεν δίνει ποτέ την εντολή "Play on Deck1" Ο controller δίνει στο πρόγραμμα μια εντολή τύπου "Button12A=Down, Button12A=Up" Είναι δουλειά του προγράμματος να αποκωδικοποιήσει αυτή την εντολή και βασιζόμενο συνήθως και σε άλλα στοιχεία (πχ Deck1_Status =Playing VS Deck1_Status=Paused) να αποφασίσει τι ενέργειες θα εκτελέσει. Γενικά και αυτή η διαδικασία είναι ταχύτατη και ο χρόνος της μετριέται σε μsec (χιλιοστά του χιλιοστού του δευτερολέπτου)

ΒΑΣΙΚΑ, μέχρι εδώ όλη η επικοινωνία και συνεργασία του controller με το πρόγραμμα θεωρείται οτι δεν ξεπερνάει σχεδόν ποτέ το μισό millisecond. Σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις μπορεί να φτάσει και το 1ms χρόνος πρακτικά αμελητέος.

Το τρίτο κομμάτι το έχουμε ξανασυζητήσει. Είναι η αποστολή του ήχου απο το πρόγραμμα στην κάρτα ήχου. Σε ΑΥΤΟ το κομμάτι παρουσιάζονται οι μεγάλες χρονικές καθυστερήσεις, και σ' ΑΥΤΟ το κομμάτι έχουμε ASIO drivers.

Με λίγα λόγια: Αν κουνήσουμε ένα fader στον controller και αυτό κουνηθεί μετά απο μισό δευτερόλεπτο στην οθόνη, αυτό είναι πρόβλημα επικοινωνίας του controller με το software ή πρόβλημα ανάγνωσης των τιμών του fader απο το hardware του controller και ΔΕΝ έχει να κάνει με το ASIO.
Αν κουνήσουμε ένα fader (είτε με το mouse στην οθόνη είτε με τον controller) και ο ήχος διαφοροποιηθεί μετά απο μισό δευτερόλεπτο, τότε ΑΥΤΟ είναι latency και έχει να κάνει με τους drivers της κάρτας ήχου (WDM/ASIO κτλπ)

Aledjo, ανέφερα παραπάνω οτι το WDM στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ πιάνει μέχρι 80ms latency. Στην πράξη το WDM κινείται πάνω πάνω απο τα 100ms με τυπικές τιμές για τους περισσότερους υπολογιστές 120-140ms Επίσης σε πολλές περιπτώσεις (εκτός απο προγράμματα που κάνουν "ταρζανιές" για να λύσουν αυτό το πρόβλημα) δεν μπορείς να πειράξεις το buffer (και κατ' επέκταση το latency) των WDM drivers. Όπως βλέπεις ο χρόνος απόκρισης του WDM είναι πάνω απο 1/10 του δευτερολέπτου και πολλές φορές πλησιάζει το 1,5/10. Εδώ αξίζει πάντως να αναφέρω οτι και το WDM έχει βελτιωθεί τα τελευταία χρόνια. Το 2002-3 για παράδειγμα οι τυπικές τιμές του WDM ήταν απο 200ms και πάνω...

Για να καταλάβεις κάπως την διαφορά μεταξύ των 120ms και των 4ms κάνε το παρακάτω τέστ:
1. Παίξε ένα House κομμάτι στο deck1. Προτίμησε ένα κομμάτι που έχει αρκετά μεγάλη εισαγωγή με καθαρή μπότα/drumbase
2. Φόρτωσε στο deck2 άλλο ένα κομμάτι και φέρε τα BPM ίδια...
3. Κάνε CUE στο deck2 ακριβώς πάνω σε ένα primary beat
4. Βάλε το crossfader στη μέση και άσε τα volume και των δύο καναλιών ανοιχτά
5. Κάνε minimize το VDJ ώστε να μην βλέπεις τις κυματομορφές.
6. Τώρα πατώντας και αφήνοντας το πλήκτρο CUE προσπάθησε να παίζεις το primary beat του deck2 στον αέρα πάνω στα beat του deck1.

Αν έχεις εξασκημένο αυτί το παραπάνω τέστ πρέπει να σου είναι εύκολο να το κάνεις. (το να παίξεις δηλαδή το beat πάνω στο beat)
Δοκίμασε το τεστ με WDM (120ms+) και με ASIO (4ms)
Λογικά με αυτό το τεστ θα καταλάβεις την διαφορά άμεσα... Προσπάθησε επίσης να πατάς το CUE με ρυθμό 1,2,3,4,5,6,7,7.5,8

Προσωπικά πολλές φορές όταν παίζω μουσική πολλές αλλαγές μου ξεκινάνε στον αέρα. Δηλαδή έχοντας και τα δυο deck ανοιχτά στον αέρα ξεκινάω το δεύτερο τραγούδι καπάκι στο πρώτο. Καταλαβαίνεις οτι με αυτό τον τρόπο μίξης δεν έχω πολλά περιθώρια για αστοχία και οτι αν χρειαστεί να κάνω pitch bend κάτι θα έχει πάει πολύ στραβά με την αλλαγή μου. Για αυτό τον τρόπο μίξης το latency παίζει τρομερό ρόλο...
Δεν είμαι απο τους τύπους που κυνηγάνε τους μικρότερους χρόνους, τις τρελές ταχύτητες κτλπ. Προσωπικά αισθάνομαι άνετα με τιμές latency κάτω από 25ms. To σύστημα που έχω παίζει άνετα στα 6 ms αλλά παρόλα αυτά το έχω "σηκώσει" στα 10ms για λίγο περισσότερη ασφάλεια (λόγω Windows Vista).

Αν έχεις κι άλλες απορίες ευχαρίστως να σου τις λύσω!!!
 

Posted Wed 19 Aug 09 @ 2:00 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
nai katalaba pou thes na peis, kai go tin idia apopsi eixa peripou.
to dokimasa kai auto pou eipes, an kai to eixa ksanakanei, alla den eida kamia tragiki diafora.

akoma kai se wdm mode to kano auto polles fores, kai de xano kanena beat.

edo thelo na po oti megalytero problima exoun oi controlers me ta koumpia pou bazoun.
megalyteri kathysterisi exei to koumpi para i karta ixou.
eidika stin rmx, exoun balei koumpia pou mexri na to patiseis to koumpi, exei kathysterisi 500ms.
an skeftoume ti diadromi pou xreiazetai na dianisei to koumpi mexri na energopoihsei to vdj, ta pragmata einai tragika.

se cd-players bazoun ayta ta koumpia pou liigo na ta patiseis, energopoiountai amesa.
i hercules (de ksero gia tis alles) bazei koumpia xontra.....

auto einai pio simantiko apo to asio pisteuo.
 

Posted Wed 19 Aug 09 @ 3:59 am
:P

Χωρίς παρεξήγηση μιας και την χρησιμοποιούν πολλοί: Η Hercules είναι Hercules, η Denon, Denon, η Pioneer, Pioneer, η Numark, Numark κτλπ.
Δεν μπορείς να περιμένεις την ίδια ποιότητα σχεδίασης και κατασκευής απο την Hercules όπως η Denon ή η Pioneer...

Ίσως επειδή ακριβώς έχεις αυτή την "κακή" ποιότητα χειριστηρίων (ή -για να μην παρεξηγηθώ- επειδή δεν έχεις και την καλύτερη ποιότητα χειριστηρίων) δεν καταλαβαίνεις τόσο έντονα την διαφορά...

Εκεί όμως που πραγματικά το ASIO είναι μονόδρομος είναι το Timecode. Εκεί όχι απλά θα καταλάβαινες διαφορά, αλλά δεν θα μπορούσες να παίξεις χωρίς ASIO...

Anyway, περί ορέξεως.... :)
 

Posted Wed 19 Aug 09 @ 4:11 am
56%